Meni Zapri

Župnijski list št. 7/24

Leto XXVIII — Številka 7 — julij 2024

Nekaj idej, da vaše poletne počitnice ne bodo počitnice od Boga

Obisk cerkve ni verski turizem, ampak obisk Jezusa
Za katoličane je obisk cerkve v turističnih mestih obvezen del izleta. Medtem ko fotografiramo notranjost, včasih pozabimo, da je Jezus tam, utripajoča svetloba pa je znak, da nas čaka.

Pametni telefon vam lahko pomaga, da ostanete povezani z Bogom
Veste, da boste zasedeni s fotografiranjem, iskanjem napotkov, komunikacijo s svojimi najdražjimi. Ne bi bilo slabo, če bi pobrskali tudi za kakšno katoliško aplikacijo, ki vam lahko pomaga ohranjati dobro duhovno povezavo z Bogom. Telefon vam lahko pomaga ugotoviti, kdaj in kje je maša tam, kjer ste na dopustu.

Fotografiranje lepih podob je vaja v premišljevanju
Fotografiramo čudovite kraje in pokrajine, ki jih obiskujemo. Bog je iz ljubezni ustvaril te čudovite kraje. Spustite telefon za minuto in ne skrbite toliko, če nečesa ne fotografirate. Samo uživajte v razglednici, ki jo je Bog naredil za vas.

Dobro branje je tudi molitev
Včasih si, tudi na dopustu, ne vzamemo časa za molitev. Morda se nam zdi, da nismo povezani z Bogom. Res je, molitev je pomembna, toda ko se pozno odpravite v posteljo in vstanete pozneje, kot je to običajno na počitnicah, je težko dobro moliti. Ne dopust ne jemljite lahkih počitniških branj, ki človeka lahko pustijo praznega, ampak vzemite dobro knjigo, ki vam bo pomagala duhovno rasti. Vera ni dolgočasna: življenjepisi svetnikov ali osebna pričevanja so lahko izjemno pustolovsko branje.

Dajte tistim, ki nimajo. Naučite se videti Jezusa v drugih
Jezus je tam v tistih, ki trpijo in so nesrečni. Takšni ljudje so tudi ob turističnih znamenitostih. Pozabimo pogledati naokrog in ugotoviti, da morda tistim okoli nas ne gre tako dobro kot nam samim. Potrudite se ljudi opaziti. Dopust je pravi čas za uresničitev telesnih del usmiljenja.

Ne nosite rezervne prtljage
Pustite doma stvari, ki lahko ostanejo doma. Pustite delo v službi. Naj bo na vaših počitnicah zares malo stvari: družina, prijatelji, nekaj oblačil, malo denarja (in tudi to ni vedno potrebno), hrana in še posebej Bog! Ne polnite kovčka z nepotrebnimi stvarmi, ki vam bodo le preprečile počitek. Namesto tega prinesite tiste stvari, ki vam pomagajo obnoviti moči, da se boste v siceršnjo rutino resnično vrnili prenovljeni.


PASTORALNI DOGODKI

Vabljeni k ogledu oddaje: Škof mimo prižnice, ki je na sporedu, vsako drugo nedeljo v mesecu, ob 20.00 uri, na televiziji TV AS. V oddaji naš škof obravnava aktualne teme iz življenja naše škofije, Cerkve in družbe.

Ves mesec julij bo, radio Ognjišče, prenašalo svete maše iz naše stolnice, med tednom in ob nedeljah ob 10.00 uri.

ORATORIJ za otroke, bo potekal od 1. do 6. julija. Spoznavali bomo svetopisemskega preroka in junaka Daniela. Gospodinje in starše naprošamo za pecivo ali druge dobrote, ki jih bomo ponudili otrokom. Kot vsako leto bodo tudi letos otroci na oratoriju dobili toplo kosilo.

Slavilna sveta maša v mesecu juliju bo v sredo, 3. julija. Vabljeni k sveti maši, češčenju Najsvetejšega in molitvi za zdravje duše in telesa.

V četrtek, 4. julija, pred prvim petkom, vabljeni k molitveni uri za nove duhovne poklice.

Na prvi petek, 5. julija, vabljeni k sveti spovedi, in k sveti maši. V mesecu juliju ne bo obiskov bolnih in ostarelih po domovih.

Na prvi petek, obhajamo praznik sv. Cirila in Metoda zavetnika naše škofije. Večerno sveto mašo bo daroval naš škof dr. Peter Štumpf. Od 18.00 ure naprej bo gospod škof na razpolago za sveto spoved.

V soboto, 13. julija, je fatimski spomin. Člani Fatimske bratovščine ste vabljeni k češčenju Najsvetejšega eno uro pred večerno sveto mašo.

V nedeljo, 14. julija ob 10. uri, bo proščenje na Pušči.

V nedeljo, 21. julija, je KRIŠTOFOVA NEDELJA, pri vsaki sveti maši bo blagoslov avtomobilov in šoferjev. Povabljeni smo, da za vsak srečno prevožen kilometer, darujemo dar za misijonsko akcijo MIVA. Ob izhodu iz cerkve bo košarica, kamor lahko darujete svoj dar.

V nedeljo, 28. julija, je obletnica posvetitve naše stolnice. Vsak od nas je poklican, da je živi kamen, ki sestavlja našo župnijo.

Darovanje za orgle in sončno elektrarno: Dragi verniki, na prvo nedeljo v mesecu juliju (7. julija) bo nabirka za orgle in sončno elektrarno pri vseh svetih mašah. Svoj dar oddajte v kuverti na kateri naj bo napisan vaš naslov. Svoj dar lahko darujete tudi na TRR pri NLB: 02843-0263090952. V mesecu juniju ste v cerkvi in župnijski pisarni za orgle in elektrarno darovali 5.040,00 EUR. Bog plačaj za vse vaše darove!


10 običajnih evharističnih navad, ki jih moramo obvarovati pred rutino

Če je Jezus resnično navzoč v Najsvetejšem zakramentu v tabernaklju domače župnije, potem se vsakokrat, ko greste k maši, mimo tabernaklja ali mimo cerkve, približate samemu Jezusu. Za katoličane je to odlično, saj nenehno tvegamo, da se nam bo navzočnost Jezusa Kristusa, našega Zveličarja, zdela nekaj samoumevnega. Naj vas spomnimo na deset navad, ki smo jih katoličani sprejeli, da bi kar najbolje izkoristili Jezusovo resnično navzočnost in se izognili omenjeni nevarnosti.

1 KO NAREDITE ZNAMENJE KRIŽA, SE OBRNITE PROTI TABERNAKLJU
Znamenje križa je vaša izjava, da živite v življenju Svete Trojice, ki ga je na zemljo uvedel Jezus Kristus. Ko ob vstopu v cerkev ali na začetku maše naredite znamenje križa, se zazrite v tabernakelj, kjer je navzoč sam Jezus Kristus.

2 KO POKLEKNETE, SI PREDSTAVLJAJTE KRALJA
Cerkev od katoličanov pričakuje, da pred tabernakljem pokleknemo, saj “poklek, ki ga naredimo z desnim kolenom do tal, pomeni počastitev, ki gre samo najsvetejšemu zakramentu,” pravi Splošna ureditev Rimskega misala. Ko bo to za vas postala rutinska in nepomembna gesta, si poskušajte zavestno predstavljati, da se ne klanjate pred tabernakljem, temveč pred prestolom, na katerem sedi Kristus s krono na glavi. Kajti v resnici počnete prav to.

3 PRIKLONITE SE PRI OLTARJU, KRAJU NJEGOVE ŽRTVE
Druga pomembna navada, navedena v Splošni ureditvi Rimskega misala, je priklon pri oltarju kot svetem kraju, kjer bo duhovnik znova prikazal Kristusovo žrtev. Ko se sveta maša začne, je v središču pozornosti oltar in ne tabernakelj, zato se namesto pokleka pred tabernakljem priklonimo oltarju.

4 SVOJE MOLITVE USMERITE V TABERNAKELJ
Ko pri maši molite, je dobro, da jih usmerite k samemu Jezusu, ki je resnično navzoč v tabernaklju. Ko med kesanjem izgovarjate “žal mi je”, ko med Slavo molite “Slava Bogu na višavah”, odgovore usmerite k Bogu. Po posvetitvi svoje molitve usmerite h Gospodu, ki je navzoč na oltarju.

5 SAMI SEBE DARUJTE NA PATENI
Na začetku evharističnega bogoslužja duhovnik blagoslovi hostije na pateni (krožniku) in reče: “Hvaljen Bog, Gospod vesolja.” Stara navada je, da na pateno duhovno položite sami sebe ali svoje namene in jih združite z njegovo daritvijo.

6 KO DUHOVNIK DVIGNE HOSTIJO, MOLITE “MOJ GOSPOD IN MOJ BOG!”
Po stari katoliški navadi se Gospodu izročimo z besedami vere, ki jih je izrekel “nejeverni Tomaž”, ko so se njegovi dvomi razblinili.

7 KO DUHOVNIK DVIGNE KELIH, MOLITE: “JEZUS, USMILI SE!”
Po isti navadi se z besedami “Jezus, usmili se!” izročite dragoceni Jezusovi krvi, kar je spontani klic srca po zveličanju. Najbolje je, da oba vzklika molimo v tišini.

8 MOLITE V VRSTI ZA OBHAJILO
Ko se pomikate proti oltarju, da bi prejeli Jezusa v Najsvetejšem zakramentu, je dobro, če se na obhajilo zbrano pripravljate z molitvijo. Molite lahko takole:
“Moj Bog, naj vredno prejmem to sveto obhajilo.”
“Marija, mati moja, prosi pri svojem Sinu zame.”
“Sveti angel, varuh moj, vodi me k oltarju ljubezni.”

9 KO SE PELJETE MIMO KATOLIŠKEGA SVETIŠČA, NAREDITE ZNAMENJE KRIŽA
Ko med svojimi opravki ob cesti zagledate Jezusa, navzočega v tabernaklju znotraj cerkve, je primerno, da se mu zahvalite za njegovo bližino in njemu v čast izrečete kratko molitev.

10 ČE IMATE ČAS, SE USTAVITE IN GA OBIŠČITE
Če imate čas, se ne zgolj v molitvi odpeljite mimo, pač pa parkirajte svoje vozilo in vstopite v svetišče. Hiter obisk je lahko zelo preprost, če upoštevate štiri osnovne korake:
češčenje (z nekaj besedami počastite Gospoda v tabernaklju),
blagoslov (Bogu se zahvalite za vse današnje blagoslove: hrane, doma in oblačil, dobrote, resnice in lepote),
kesanje (pokesajte se za trenutke, ko za te blagoslove danes niste bili dovolj hvaležni),
prošnja (zaupajte Bogu, česa si želite v svojem življenju in življenju svojih bližnjih).

(povzeto po Aleteia: Tom Hoopes)